۱۳۹۰ بهمن ۱۶, یکشنبه

ناصر زراعتیدکتر موش
شامل نُه داستان کوتاه است که در «یادداشتِ نویسنده» در آغازِ کتاب، در مورد تک تکِ داستانها توضیح داده ام. سال 1374 که برایِ نمایشِ سه کار مستندِ ویدئوی )برگی از کتاب عشق، صورتک ها و وکیل عاشق) سفری رفتم به آمریکا که این فیلم ها در دانشگاه ها و مراکز فرهنگیِ شهرهایِ لُس آنجلس، آستین (تگزاس)، اورلاندا (فلوریدا) و نیویورک به نمایش درآمد، دوستم سهراب رستمیان که آن زمان «نشر کتاب» را در لُس آنجلس داشت، در کنارِ تکثیر آن سه کار ویدئویی به صورتِ وی.اچ.اس، این مجموعه داستان را هم چاپ کرد. برای طرحِ جلد، یکی از کارهایِ اردشیر محصص را در نظر گرفتیم. از همان لُس آنجلس از طریق دوستِ نقاشِ عزیزم نیکزاد نجومی با اردشیر محصص تماس گرفتیم که با اجازۀ او این طرح را بگذاریم رویِ جلد. بامهربانی پذیرفت. بعد هم سهراب مبلغی ناقابل تقدیم ایشان کرد که دستِ کم «آداب» را رعایت کرده باشیم. بعد هم که در سفر به نیویورک، یک روز همراهِ نیکزاد به دیدنِ محصص رفتیم، نسخه ای از این کتاب را تقدیمش کردم. (شرح این دیدار را در مطلبی پس از فوت اردشیر محصص نوشته ام.) جُز دکترموش و شب ندارد سرِ خواب...، هفت داستانِ دیگر این مجموعه همراه شش داستان از هفت داستان مجموعه نوارِ گُمشده، در سالِ 1385، از سویِ نشر اُفق در تهران در کتابی با عنوانِ بیرون، پشتِ در، بدون هیچ جرح و تعدیل و حذفی یعنی بدونِ سانسور! منتشر شد. شرطم با ناشر این بود که اگر ادارۀ سانسور حتا یک کلمه را خواست تغییر بدهد، کل آن داستان را درآورد. خوشبختانه بیرون، پشتِ در به مشکلی برنخورد. یک داستان دیگر هم در پایانِ آن مجموعه گذاشتم : نروژی ها. "ناصر زراعتی"

http://www.mediafire.com/?9cg8m85ob2vgep1
یا
http://s2.picofile.com/file/7180322682/Dr_Mouse.pdf.html
 

نوارِ گُمشده
شاملِ هفت داستانِ کوتاه (پیراهنی که آید از آن بویِ یوسُفم...، فرشته ها رویِ زمین، دو زن، رنگین کمان، مادر، نوارِ گمشده و بیرون، پشتِ در) را نشر کتابِ ارزان در سالِ 2001 در استکهلم منتشر کرد. برای طرح جلد این مجموعه، یکی از نقاشیهایِ زیبایِ سهراب سپهری را انتخاب کردیم.
غیر از داستانِ نخست (پیراهنی که آید از آن بویِ یوسُفم...) که داستانِ کوتاهی است در بارۀ رفیقی که در سال شصت اعدام شد و در دو بخش نوشته شده، با فاصله ای نُه ساله (از 1360 تا 1369) شش داستانِ دیگر این مجموعه همراه با هفت داستان از مجموعۀ دکترموش، در کتابِ بیرون، پشتِ در، در سالِ 1385، از سوی نشرِ اُفق در ایران منتشر شده است. کتابخانه هایِ سراسرِ سوئد، خوشبختانه، نزدیک سیصد نسخه از این مجموعه (نوارِ گمشده) را از ناشر خریدند که در این کتابخانه ها هست. "ناصر زراعتی"

http://www.mediafire.com/?edyttldqjahlj2g
یا
http://s2.picofile.com/file/7180322789/The_Lost_Tape.pdf.html

کارگر بیکار
نقاشی از نیکزاد نجومی
http://www.mediafire.com/?spvo8jr3nnlr1zs

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر