۱۳۹۲ اسفند ۱۹, دوشنبه

به زودی
باشگاه ادبیات و خانه هنر و ادبیات(گوتنبرگ) تقدیم می کنند

کاغذ رنگی های مچاله شده
رُمان
نوشته زکریا هاشمی

کاغذ رنگی های مچاله شده در سال ١٣٤١ نوشته و در ١٣۵٠ به کارگردانی نویسنده اش با نام "سه قاپ" و بازی ناصر ملک‌مطیعی، بهمن مفید، حسین گیل، یدالله شیراندامی، شهروز رامتین، حسن خیاط باشی، احمد هاشمی، مروارید و محمود بهرامی به فیلم برگردانده شد. سه قاپ اولین تجربۀ هاشمی در ساختن فیلم بلند سینمایی بود و سال بعد در جشنواره سینمایی سپاس موفق به دریافت جوایز بهترین بازیگر مرد نقش اول (ناصر ملک‌مطیعی)، بهترین فیلمنامه و دیپلم بهترین فیلم سال از طرف منتقدین سینمایی ایران شد.

کاغذ رنگی های مچاله شده اولین کتاب از مجموعه آثار زکریا هاشمی است و به زودی عناوین دیگری مانند آخرین اعدام، طوطی، چشم باز و گوش باز، و من و دوربین(خاطرات چهار دهه حضور در سینمای ایران) در این مجموعه منتشر خواهد شد.


درباره نویسنده
زکریا هاشمی به سال ١٣١۵ در شهر ری زاده شد. از سال ١٣٣۵ به کار در استودیوهای پارس فیلم، بدیع و میثاقیه و همکاری با فرخ غفاری گذراند. در سال ١٣٤١ به خدمت کارگاه فیلم گلستان درآمد. هم در کارهای تهیه فیلم و هم در بازی فیلم "خشت و آینه". در همین مدت بود که فروغ فرخزاد متوجه شد که او دارد داستان می نویسد. این داستان رمان بزرگ طوطی بود که در سال ١٣٤٨ به پایان رسید و بعد به چاپ و نشر درآمد. بعد از بسته شدت کارگاه فیلم گلستان در ١٣٤٦، هاشمی به کار در تلویزیون ایران رفت و چندین فیلم مستند و یک فیلم بلند داستانی در آنجا ساخت. بعد از آن به طور آزاد کارهای خبری و همچنین داستانی برای تلویزیون می کرد. او در سال ١٩٨٣ به فرانسه آمد و اکنون سی سال است که با زن و سه فرزندش در پاریس زندگی می کند. در این سال ها تا وقتی که به حد بازنشستگی رسید به آشپزی در رستوران ها در پاریس می گذراند و اکنون تنها به نویسندگی مشغول است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر