۱۳۹۳ مرداد ۱۷, جمعه

ضرورت نشر الکترونیکی و جدی نگرفته شدن آن از سوی سازمان های دولتی


چند روز پیش یکی از هموندان لینک این کتاب سینمایی مهم را فرستاد تا در باشگاه بازپخش کنیم. وقتی به این لینک مراجعه کردم، فهمیدم سایت متعلق به حوزۀ هنری است:
http://baahoor.blog.ir/1392/08/29/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE-%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86
مفید و مختصر توضیح داده بودند که:
کتاب"تاریخ تحلیلی سینمای جهان" نوشته جفری ناول اسمیت، جهت یاری رساندن به مطالعات تکمیلی هنرجویان گرامی آماده شد.
این کتاب را که شامل سه بخش است در ادامه مطلب دانلود کنید. یا در صورتیکه امکان دانلود ندارید، می توانید از دو راه دیگر اقدام فرمایید:
1- دریافت فایل از دوستانی که امکان دانلود دارند
2- مراجعه به دفتر سمعی و بصری مرکز آموزش به همراه یک فلش مموری

کتاب را در سه بخش برای دانلود عرضه کرده و در کنار آن فرموده بودند:
لطفا جهت تعجیل در فرج حضرت بقیة الله عجل الله تعالی فرجه الشریف، به ثمر رسیدن زحمات اساتید و هنرجویان، و سلامتی استاد و دست اندرکاران امر صلواتی عنایت کنید.

هر چند می دانستم نباید انتظار داشت سازمان ها و مراکز فرهنگی و هنری دولتی کار اصولی انجام دهند، اما باز هم کتاب را دانلود کردم. جدا از کیفیت پایین کار(کج بودن صفحات، ته رنگ آبی حاکم بر کل کتاب و ...) وقتی سه فایل را یکی کردم، با کتابی 781 مگابایتی روبرو شدم(یعنی حجیم ترین کتاب الکترونیکی فارسی و باید اعتراف کنم در این زمینه صاحب رکورد شده اند)!!!
گویا غیرحرفه ای ترین افراد دور هم جمع شده و با نیت خیر کتابی تولید کرده اند که بعید است کاربر اینترنت ایرانی بتواند آن را دانلود کند. قبلاً در مطلبی به مناسب آرشیو مجازی گهگاهی به دسته گل های دیگری از این سازمان های بودجه تلف کن اشاره کرده بودم(1)، بنابراین سخن کوتاه می کنم و می گویم: واقعاً در آن تشکیلات عریض و طویل یک نفر از روش صحیح کتاب الکترونیکی اطلاع نداشت؟ نمی توانستند دست کم چرخی در اینترنت زده و اطلاعاتی در این زمینه جمع کنند؟ نمی دانم چند نفر، چند ساعت و چه میزان انرژی برای تولید سنگین ترین کتاب الکترونیکی فارسی تلف کرده اند، ولی باز خاطرنشان می کنم هدف شان هر چه باشد، باید با زمان پیش بروند، از آموخته های دیگران استفاده کنند و چرخ را از نو اختراع نفرمایند.
به همین منظور کتاب را تصحیح و پیرایش کرده و به 42 مگابایت رساندم. اگر کمی حوصله دارید، یکی از فایل های اصلی را دانلود کرده و مقایسه کنید. با این تذکر که دوستان صفحه 338 را در اسکن جا انداخته اند، فایل را به اشتراک می گذارم و از هموندی که نسخه چاپی آن را در اختیار دارد می خواهم در صورت امکان این صفحه را اسکن کرده و برای ما ارسال کند تا کتاب را کامل کنیم. با این تذکر که کتاب مجموعه ای از مقالات است، در شکل فعلی فقط یک مطلب ناقص می ماند.

https://bashgaheadabiyat.files.wordpress.com/2014/08/tarikh-tahlili-cinema.pdf
http://www.mediafire.com/download/cs8wcqotwj7eb3c/Tarikh+Tahlili+Cinema.pdf
(1) حکایت سازمان های دولتی هم که خود قصه ای ست پر آب چشم! سازمان هایی که با هزینه مردم برای انبار کردن و سرویس ندادن تاسیس شده اند. البته چند سالی است که کتابخانه مجلس در وب سایت خود مقداری از نشریات دولتی و غیر دولتی بی خطر و ضرر را به رایگان در اختیار کاربران اینترنت قرار داده و برخی از آنها را نیز به شکل بسته های دی وی دی با قیمت های مناسب منتشر کرده است. ولی کافی است مانند من به چند نمونه از این بسته ها دسترسی پیدا کنید یا شماره هایی را از روی وب سایت کتابخانۀ مجلس دانلود کنید تا به میزان غیرحرفه ای بودن گردانندگان این پروژه پی ببرید. مثلا دی وی دی دوره کامل مجله تماشا یا خواندنیها که انتشارشان به کار خیلی ها می آید، عملاً جز آزار رساندن به چشم و اعصاب خواننده نقش دیگری بازی نمی کند. گویا اخبار پیشرفت های تکنولوژیک به آن دیار نرسیده یا افرادی را به این کار گمارده اند که از کمترین توانایی فنی برخوردارند. تصاویر صفحات با ناشیانه ترین روش تهیه شده و به جای اسکن کردن به عکس برداری متوسل شده اند. در بسیاری از شماره های نشریه خواندنیها انگشت یا انگشتان فردی که مجله را باز کرده یا سعی کرده ثابت نگاه دارد، در گوشه های کادر دیده می شود. تاب برداشتن مجله های صحافی شده نیز سبب از دست رفتن وضوح تصاویر و از بین رفتن شکل واقعی آنها شده است. گاه بخشی از نوشته ها و تصاویر نیز از میان رفته است. هیچ کدام از تصاویر پرداخت و پیرایش نشده و جز طعم تلخ خسران و حسرت بر زمان و هزینه از دست رفته چیز دیگری بر کام آدمی نمی نشاند. راستی دیدن این نشریات گاه ناقص با صفحات زرد شده، موریانه خورده و پوسیده چه کمکی می تواند به یک پژوهشگر یا شخص علاقمند کند؟ https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151445847289554&set=gm.417070365006696&type=1

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر